Sambo tymczasowo uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski

Spełniło się dziś marzenie sambistów całego świata. Z wielką radością informujemy, iż sambo jako dyscyplina sportowa zostało tymczasowo uznane  przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.


Poniżej list Prezydenta FIAS Wasilija Szestakowa przesłany do narodowych federacji sambo, zrzeszonych w FIAS:

 

Spełniło się dziś marzenie sambistów całego świata! Sambo jako dyscyplina sportowa zostało tymczasowo uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. 

Długo oczekiwane wieści, które przybyły z Kraju Kwitnącej Wiśni po spotkaniu Komitetu Wykonawczego MKOL w Tokio, były prawdziwym prezentem świąteczno-noworocznym dla całej społeczności Sambo. Szczególnie miło, że stało się to w roku 80-tej rocznicy sambo, dwa tygodnie po urodzinach naszego ulubionego sportu.

Sambo przeszło długą drogę do uznania olimpijskiego: w pierwszych mistrzostwach świata w sambo w Teheranie w 1973 roku wzięli udział sportowcy z 11 krajów, w zeszłym roku w Mistrzostwach Świata w Soczi już z 90 krajów, z pięciu kontynentów.

Obecnie sambo rozwija się w kilku dyscyplinach – sambo sportowe kobiet, sambo sportowe mężczyzn, sambo bojowe, sambo plażowe, sambo pokazowe i jest naprawdę popularnym sportem dostępnym prawie dla każdego. Gwiazdy sambo, takie jak Fedor Emelianenko i Habib Nurmagomedov, są idolami milionów ludzi na całym świecie.

Dziś zrobiliśmy duży, a być może najtrudniejszy krok naprzód. Ale wciąż czeka nas dużo pracy. Następnym krokiem jest uzyskanie stałego uznania MKOl, a następnie włączenie go do programu Igrzysk Olimpijskich. Jestem przekonany, że sobie z tym poradzimy!

Raz jeszcze gratuluję sambistom całego świata. Wspólnie stworzyliśmy sambo olimpijskie!

Wersja PDF: Letter to newly recognized IF – FIAS 30.11.2018

Zostaw odpowiedź